Vaginismus

Vaginismus

Kadınlarda görülen ve oldukça sık rastlanılan bir problemdir vaginismus. Kısaca kadınların cinsel birleşme korkusuda denilebilir. Kişi birleşme eyleminden dehşetli korkar.Düşüncesi bile gerilmeye sebep olur.
Korku sebebiyle pelvis kasları istemdışı aşırı kasılarak birleşmeye engel olur. Duyulan ağrı ve acı korkuyu artırır.bu kısır döngü halinde içinden çıkılamaz bir hal alır.cinsel birleşme olanaksız hale gelir. Altında fiziksel bir sorun yoktur.

Toplumumuzda cinsellik hala tabu olarak görüldüğü için onunla ilgili sorunlarımızıda büyük bir gizlilik içinde yaşarız.yıllarca evli kalındığı halde cinsellik yaşanmamış evlilikler pek çoktur.veya bu sebeple ayrılmış çiftlere
çok rastlamasakta ayrılıkların önemli kısmının sebebi bu veya benzer cinsel problemlerdir.Oysa hayatımızın önemli bir parçasıdır cinsellik.yaşam onunla başlar ve devam eder.onunla ilgili bilinmezlikleri ve tabuları kaldırırsak ancak sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabiliriz.kolumuz kalbimiz gibi bedeninimizin tamamamı bize aittir.ve hepsinin işlevindeki bir sıkıntı diğerine yansıyacaktır. Beden sağlığımızı bu denge sağlar.cinsel hayatında problem taşıyan bir kadının Bu dengesi bozulur ve hayatına ilişkilerine yansır.
Vaginismus yaratan korkunun yarattığı stres kaynağı iyice araştırılıp bulunmalı ve boşaltılmalıdır.sadece bilgilenmek ve farkındalık yaratmak sorunu çözmeyecektir.varolan yaşanmış stres blokajı çözülmeli ve hasta cinsel sağlığına
Kavuşturulmalıdır.

Paylaş

Önerilen Yazılar