Ölüm Korkusu ve Panik Atak

Ölüm Korkusu ve Panik Atak

YAŞAMIN VAR OLDUĞU YERDE ÖLÜMDE VARDIR.
Ölüm yaşamın tamamlayıcısı dengeleyicisidir..aynı zamanda zıddıdır.her ne kadar yaşamın var olduğu yerde ölüm var desek de aslında bunu bilerek yaşamamız gerektiğini anlatır bize.hepimiz yaşama merhaba darken aslında ölümü de kabullenmişizdir fark etmeden. Vaktini saatini bilemesek de varlığını biliriz ölümün.Yaşam ne kadar bildik, olumlu duygular barındırsa da, ölümde o derece yabancı ,negatif bilinmez duygular uyandırır içimizde.
Ölümün varlığı korkutur bizleri.düşünmek istemeyiz.Kocaman bir karanlıktır.
İnançlı da olsak inançsız da, çok az insan korkmam diyebilir ölümden.
Belkide yaşamı bu kadar kıymetli yapan ölümün varlığıdır.90 yaşındaki ninemin bile yaşamak istiyorum daha doyamadım dünyaya demesi , dünyanın doyulmazlığından değil ölüme hissedilen korkudan kaynaklanmaktadır.
Ölüm korkusu yaşanmış kayıplar,yalnızlıklar,çaresizlikler gibi streslerle hayatımızda sürekli olarak girebildiği gibi,panik atak şeklinde de görülebilir.panik ataklar ölüm korkusun çok kısa 10 – 15 dakika gibi süre içinde pik yaptığı 1-2 da ile 1 saat arasında uzayabilen çok yoğunlaşmış sanki son nefesimizi alıyormuşçasına yakın hissedilen fiziksel belirtilerdir.
Şiddetli kalp çarpıntısı,boğulma hissi,göğüste ağrı,titreme ,terleme,mide bulantısı,baş dönmesi gibi atakları olur.kişi kendini acilde bulur her seferinde.
Bir süre sonra ,artık hastalığına alışsa da ölüm duygusundan çıkamaz.panik ataklardaki stres çok yüksektir.Genellikle nefessiz kalma ,nefes alamama ile ilgili stres anları ile ortaya çıkarlar.Boğulma anları,çok ani alınan kötü haberler,bir yerde sıkışıp kalma ,karabasan görme,bir yakının kaybı,çok yoğun korkular vb yaratabilir bu duyguyu.

Paylaş

Önerilen Yazılar