Obsesif-Kompulsif Bozukluklar

Obsesif-Kompulsif Bozukluklar

Çaresiz bir şekilde istemediğimiz ,yanlış olduğunun farkında olduğumuz düşünceler ve dürtüler taşırız.Etrafımıza ve kendimize çok sıkıntı veririz .
Bu duygudan kaçabilmek için birtakım rahatlatıcı düşünce ve davranış geliştiririz.Ama bunlarında hayatımızda sürekli hal alması bizi çok yorar ve rahatsız eder.Yaşaması çok zor bir durumdur.Hepimizin ufak tefek takıntıları ve kompulsif davranışları vardır. Sağlıklı olan insanlarda bile bu takıntıları yaşamak bazen yerine getirilmeyen kompulsif durumlarda kalmak huzursuzluk yaratırken OKB’li hastalarda bu durum artık en yaşanılmaz noktaya gelmekte yorgun, bıkmış, depresif ve çaresiz hissetmektedirler. Yardıma gerçekten ihtiyaçları vardır.
Çünkü yaşadıkları durumun tamamen farkındadırlar… Çoğunlukla temizlik üzerine kurulu obsesyonlar ve takıntılar geliştirseler de, cinsellik ve dini takıntılarda yüksektir. Bunun yanında çok çeşitli obsesyonlar da yaşanabilir. Çoğu zaman nedeni yakalamak kolay değildir.Hele yaşanılan stres kaynağı çok uzun zaman önce yaşanmış ve hatırlanmak bile istenmiyorsa.Bu hastalar düzelmeyi çok isteseler de bu yaşanmış anlarla yüzleşmeye cesaret edemezler. Özellikle temizlik takıntıları ve cinsellik takıntıları altında yaşanmış cinsel travmalar barındırıyorlarsa…. Hepsinde artık hayattan tat alamamak,anı yaşayamamak, Çevrelerindekileri üzdüğü için suçluluk hissetme duyguları ortaktır.

Paylaş

Önerilen Yazılar